Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna zaczyna kolorować las

Pierwszym dniem kalendarzowej wiosny jest 21 marca. Przyroda rządzi się jednak swoimi prawami.

Już dziś w lasach Nadleśnictwa Syców zaobserwować można pierwsze oznaki najpiękniejszej z pór roku!

"Wiosna! cieplejszy wieje wiatr 
Wiosna! znów nam ubyło lat 
Wiosna, wiosna w koło, 
rozkwitły bzy!"

W lesie znacznie wcześniej niż bzy pojawiają się piękne, fioletowe kwiaty przylaszczki pospolitej (Hepatica nobilis), byliny z rodziny jaskrowatych. Należy się jednak śpieszyć. Okres kwitnienia tej rośliny jest bardzo krótki i trwa zaledwie kilka dni. Spotkać ją można w żyznych drzewostanach liściastych.

Gatunek dawniej, często wykorzystywano w medycynie ludowej. Z tzw. "nauki o sygnaturach" wynika, że kształt lub barwa rośliny pomaga stwierdzić na jaką chorobę może być wykorzystana. Z licznych przekazów wiadomo o zastosowaniu przylaszczki w leczeniu m.in. zapalenia spojówek. Kształt liści przypominający płaty wątroby sprawiał, że ziela często używano do leczenia schorzeń tego organu. Wierzono również, że ziele noszone przez kobiety ma jej zapewnić miłość mężczyzny. Hamujemy jednak chęci pozyskania roślin z natury. Zrywanie zielnych części w przeszłości doprowadziło bowiem do zaniku wielu stanowisk.

Charakterystyczną rośliną kwitnącą wczesną wiosną jest również krzew z rodziny wawrzynkowatych. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), kwitnie wczesną wiosną przed rozwojem liści. Piękne kwiaty koloru różowego wyróżniają się znacznie w szarym, wczesnowiosennym lesie. Roślina jest bardzo silnie trująca, również przez skórę i błony śluzowe.

Fot. M. Zajdler

Szkodliwe właściwości znane są już od dawna. Znalazły swój wyraz w ludowej nazwie gatunku. Często określenie „wilczy” wykorzystywano w nazewnictwie roślin trujących. Od 2014 roku gatunek objęty jest częściową ochroną gatunkową.