Lista aktualności Lista aktualności

Pożary zagrażają lasom

Podpalenia, nieostrożność osób dorosłych, wypalanie łąk najczęstszymi przyczynami pożarów.

Rozpoczął się sezon wiosenny a wraz z nim aura pogodowa sprzyjająca występowaniu pożarów lasów. Wg mapy zagrożenia pożarowego  sporządzanej wg metody IBL, w ostatnich dniach teren Nadleśnictwa Syców znajduje się w strefie zagrożenia dużego. Instytut Badawczy Leśnictwa określa stopień zagrożenia pożarowego lasów na podstawie oceny czynników takich jak wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względna powietrza oraz współczynnik opadowy. Codziennie o godzinie 9:00 i 13:00 sprawdzane są aktualne parametry w kilku punktach pomocniczych każdej z 42 stref. Określony stopień zagrożenia (0,1,2,3) decyduje o utrzymywaniach dyżurów, powołaniu pełnomocnika a nawet o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu.

Największa liczba pożarów powstaje na skutek celowego podpalenia. Dzięki współpracy z organami ścigania coraz częściej udaje się schwytać sprawcę. Podpalenie jest przestępstwem, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na drugim miejscu przyczyn znajduje się nieostrożność w obchodzeniu się z ogniem, który powstaje na skutek bezmyślnego porzucenia niedopałków, rozpalania ognisk czy grilli. Wiele pożarów jest również wynikiem wypalania suchych traw, pastwisk, czy przybrzeżnych szuwarów. Należy tu zaznaczyć, że takie działania są nielegalne i surowo wzbronione. Ginie przy tym wiele gatunków organizmów a środowisko ulega zniszczeniu. Wypalanie nie przynosi przy tym żadnych korzyści i często jest tylko formą rozrywki dla podpalającego.

Co roku w Polsce występuje od kilku do kilkunastu tysięcy pożarów lasu, w których zostaje zniszczonych kilka tysięcy hektarów lasu. Bądźmy więc czujni. Pamiętajmy, aby w odległości 100 m od granicy lasu nie używać otwartego ognia. Ogniska rozpalajmy tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wjeżdzajmy do lasu samochodami. Nie wyrzucajmy niedopałków przez okno pociągu czy samochodu. Jeśli zauważymy pożar - alarmujmy - 112 lub 998.