Lista aktualności Lista aktualności

Dni otwarte w Arboretum Leśnym

Kilka tysięcy osób odwiedziło ogród botaniczny podczas dni otwartych.

Podczas tegorocznych, dwudniowych dni otwartych dopisała wyjątkowa frekwencja. Wspaniała aura pogodowa sprawiła, że pomimo odbywających się równolegle Dni Sycowa, Arboretum odwiedziły tłumy zwiedzających. Największą atrakcją tak jak zawsze były spacery po ogrodzie botanicznym. Jednak w tych wyjątkowych dniach przygotowano dodatkowe wystawy i stoiska cieszące się dużym zainteresowaniem. Po raz piewszy otwarto dla turystów halę nowego, drewnianego obiektu edukacyjnego.

Tak było w przypadku wystawy kwiatów hortensji. W domowych ogrodach rośliny te zakwitają na początku lata. U nas są już w pełni kwitnienia dzięki hodowli szklarniowej. Dzięki temu każdy mógł zapamiętać nazwę hortensji, która przypadła mu do gustu po to aby wrócić do nas latem. Wtedy rośliny będą dostępne w sprzedaży w naszym sklepie. Tymczasem można było zaopatrzyć się w inne rośliny a wybierać jest z czego - w ofercie ponad 600 gatunków i odmian.
 
 
W sobotę pracownicy Nadleśnictwa przygotowali stoisko, na którym prezentowali jak zmieniało się leśnictwo na przestrzeni ostatnich stu lat. Każdy mógł dotknąć a nawet użyć narzędzi z dawnych czasów a wśród nich radiostacje, telefony, narzędzia do pozyskiwania, cechowania i odbioru drewna. Tuż obok dzisiejsze narzędzia dla porównania skoku technicznego.
 
Stoisko Pracowni Kultur Tkankowych było oblegane przez ogrodników lubiących drążyć bardziej skomplikowane sposoby rozmnażania roślin. Tutaj czekała na nich prezentacja polegająca na pobraniu tkanki oraz umieszczeniu jej w szklanym pojemniku. To wszystko w idealnie sterylnych warunkach. Tym sposobem w Arboretum obok poważnych projektów rozmnaża się także rośliny owadożerne. Pojawiły się one na wystawie budząc duże zainteresowanie wśród dzieci.
 
 
Pan Jerzy Budzik zachwycił wszystkich swoją kolekcją motyli. To pasjonat i specjalista znany w całym kraju ze swojej walki o ratunek dla zagrożonego wyginięciem niepylaka apollo. W znany tylko sobie sposób tworzy makiety motyli, które (gdyby nie rozmiar) nie sposób odróżnić od żywych istot. Dzięki powiększeniu goście mogli zobaczyć niewidoczne gołym okiem szczegóły w budowie i ubarwieniu rozmaitych gatunków tych latających stworzeń.
 
 
Kolejne stoisko dotyczące dobrych praktyk w ogrodnictwie to próba spojrzenia na ogród okiem miłośnika przyrody i odejścia od rozwiązań przybyłych do nas razem z zachodnią modą. Odchodząc od idealnych trawników, egzotycznych roślin, wybrukowanych posesji można przysłużyć się naturze w taki sposób, że sama obroni się przed szkodnikami a w naszym ogrodzie zamieszkają pożyteczne zwierzęta.
 

Wszystkie dzieci, które odwiedziły Arboretum razem ze swoimi rodzicami mogły wziąć udział w zabawach prowadzonych przez edukatorów leśnych. W tym czasie dorośli mogli się udać na pieszą wycieczkę ze specjalistą do spraw genetyki leśnej, który zasypywał ich ciekawostkami na temat kolejnych roślin i obiektów pojawiających się na szlaku.

 

fot. Hanna Kutarba, Mateusz Zapart